Menu & Search

Malta

Najpiękniejsze autobusy jakie widziałam. I kolejne piękne wakacje.

Aczkolwiek kiedy wysiedliśmy z samolotu, Mężczyzna Mojego Życia krzyknął: „kobieto, dokąd mnie przywiozłaś?!” Widok jaki nam się ukazał był zgoła odmienny od tych, do których byliśmy przyzwyczajeni- płasko, skaliście i praktycznie bez zieleni.

Ale im dłużej poznawaliśmy ją i jej mieszkańców- tym bardziej byliśmy oczarowani.

Malta jest malutka- wielkości zaledwie Krakowa. Będąc po środku wyspy, w dawnej stolicy Mdina, można ogarnąć wzrokiem całą wyspę. I na tak małej powierzchni znajdują się perełki wprawiające w osłupienie wręcz. Znajdują się tutaj megality starsze od piramid oraz Stonehenge. Są podziemne katakumby. A na wyspie nie było źródła pitnej wody ….Obraz 091Obraz 174

Ma strategiczne położenie – 80 km na południe od Sycylii, przez wszystkie lata była łakomym kąskiem dla różnych najeźdźców. Stąd na wyspie duże wpływy włoskie i arabskie /w języku wyczuwalne nawet francuskie/. Maltę podbija li Fenicjanie, Kartagińczycy, Arabowie, Normanowie ….

Stolica i największe miasto Valetta jest kolejną perełką. Została zbudowana tak, aby ulice były równoległe i prostopadle. Dlaczego? Aby wiatr mógł chłodzić Rycerzy Maltańskich /joannitów wygnanych z Rodos/, którzy chodzili w zbrojach.

Obraz 041katedra06

 

Tak jak nie przepadam za zwiedzaniem kościołów, te maltańskie polecam szczególnie gorąco! Te ołtarze rzeźbione w srebrze …. A katedra w stolicy rzuca na kolana. Znajduje się tu jeden z obrazów Caravaggia ….

Jeśli chodzi o Mdinę, to miałam okazję obejrzeć tutaj w muzeum jeden z największych zbiorów drzeworytów Albrechta Dürera, który był prekursorem grafiki. Mdina jest miejscem spokojnym i bardzo klimatycznym.

Obraz 108Obraz 144

Na Malcie panuje kult św. Pawła Jest to chyba najbardziej katolicki kraj w Europie … Mnóstwo tu kościołów i kapliczek. I nie ma chyba tygodnia, żeby nie obchodzono jakiegoś święta. Przeważnie odbywało się to w weekendy. Przystrajano ulice, bywały procesje, a wieczorem fajerwerki 🙂

Obraz 165

 

W jednym z takich kościołów spotkało nas coś niespodziewanego. Pewien starszy pan długo i bacznie przyglądał się nam, w końcu podszedł i spytał, skąd jesteśmy. Kiedy odpowiedzieliśmy, zadał kolejne pytanie- kto nas bardziej ograbił w czasie wojny: Niemcy czy Ruskie. Kiedy odpowiedziałam, że Ruskie, tak jak Napoleon ich, roześmiał się i oprowadził nas po miejscach niedostępnych dla zwiedzających …. Cudne. A wracając do Napoleona, to zatrzymał się tu wracając z Egiptu i przetopił wszystkie wyroby ze srebra na amunicję …

Na Malcie zapomnijcie o pięknych, piaszczystych plażach. Wszędzie skały. Często do wody schodzi się przy pomocy drabinki … Ale woda jest rewelacyjna !!!!!

Obraz 105Obraz 181Obraz 087

 

Odwiedziliśmy też port rybacki Marsaxlokk z malowniczymi łodziami, targiem. Po obu stronach łodzi wymalowane są oczy Ozyrysa, co by wszystko widziały i zło przeganiały.

Obraz 185Obraz 170

Obraz 191

 

Zaledwie 6 km od Malty leży kolejna wysepka /pow. 65 km2/- Gozo. Podobno to tutaj własnie Odyseusz spędził czas z Kalipso … To tutaj własnie, wg Jacques’a Cousteau , jest jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania. T tutaj jest słynne Lazurowe Okno. Zresztą obydwie wyspy w niejednym filmie grały /np. Troja, Bond, Kod Da Vinci, Starcie Tytanów/.

Obraz 089Obraz 123Obraz 138Ludzie na Malcie są wyjątkowi. Przynajmniej tylko takich spotykaliśmy. Mili i uśmiechnięci. Co innego nasi rodacy. Lecieliśmy jednym samolotem, jechaliśmy tym samym autokarem do tego samego hotelu, spożywaliśmy w tym samym czasie śniadania. I co? I widząc nas na szlaku turystycznym odwracali głowę udając, że nas nie widzą. Zresztą nie tylko tam. W każdym innym miejscu zaobserwowaliśmy to zjawisko. A inne nacje? Już po 2 dniach nas pozdrawiają i są chętni do rozmów. Ot co.

O Malcie można by książkę napisać, dlatego też mało informacji zawarłam- nie sposób wszystkiego dokładnie opisać. Mam nadzieję, że choć trochę Was zainteresowałam … A teraz wycieczki na Maltę nie są drogie …

Miłego weekendu Wam życzę!

A na koniec jeszcze parę maszyn, które spotkaliśmy na naszej drodze 🙂

Obraz 069

Obraz 051

Obraz 192Obraz 198

Obraz 157Obraz 127

Małgorzata Agata

Jestem uzależniona. Od filmów, muzyki, książek i obrazów. Od smaków. Czasem też wybieram się w podróże.

Related article
Sudamerica

Sudamerica

Czyli druga wyprawa życia.

Type your search keyword, and press enter to search